niedziela, 30 listopada 2014

Jabłecznik na białkach



Składniki na ciasto:

8 białek
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
8 łyżek cukru
6 łyżek oleju
8 czubatych łyżek mąki pszennej

Białka ubić z cukrem i proszkiem do pieczenia na sztywną pianę. Dodać olej, lekko wymieszać a następnie wsypać mąkę i krótko zmiksować na najniższych obrotach. Z ciasta upiec 3 placki w małej prostokątnej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 175°C przez około 15 minut. Ostudzić.

Masa jabłkowa:

2 kg jabłek
6 łyżek cukru
2 budynie śmietankowe
1 płaska łyżeczka cynamonu
250 ml wody

Jabłka obrać, zetrzeć na tarce o grubych oczkach, przełożyć do rondelka, podlać 50 ml wody, dusić ok 15 minut pod przykryciem aż powstanie z nich mus. Do jabłek dodać cukier i cynamon, krótko wymieszać. Budyń wymieszać w 200 ml wody, wlać do gorących jabłek cały czas przy tym mieszając. Gotować przez około minutę. Gorącą masą jabłkową przełożyć blaty ciasta. Ciasto lekko docisnąć. Odstawić na kilka godzić do ostygnięcia. Wierzch posypać cukrem pudrem. Można użyć gotowego musu jabłkowego ze sklepu.

sobota, 22 listopada 2014

Pączki z marmoladą


Ciasto:

1 szklanka  mleka
75 g świeżych drożdży
4 łyżki cukru
1/2 kg mąki pszennej tortowej
szczypta soli
1 łyżka cukru wanilinowego
1 jajko
4 żółtka
1/2 kostki masła roztopionego i ostudzonego
2 łyżki spirytusu

Dodatkowo:

marmolada lub powidła do nadzienia pączków
cukier puder do posypania
do smażenia smalec lub Planta

Wykonanie: 

Podgrzać lekko mleko wlać do miski, dodać pokruszone drożdże, 1 łyżkę mąki i 1 łyżkę cukru. Wymieszać i odstawić na 15 minut aż drożdże się spienią.  Mąkę przesiać do dużej miski, dodać sól i cukier wanilinowy. Jajko i żółtka utrzeć z pozostałymi 3 łyżkami cukru na białą i puszystą pianę . Do miski z mąką wlać wyrośnięte drożdże, dodać ubite jajka, masło, spirytus i wyrobić ciasto aż będzie odchodziło od ręki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę. Z ciasta odrywać kawałki wielkości małej mandarynki. Formować z nich placuszki , na środek nakładać łyżeczkę marmoladę. Brzegi zlepić ze sobą jakbyśmy chcieli z ciasta zrobić sakiewkę. Uformować z niej w dłoniach kulkę. Układać na ścierce lekko oprószonej mąką. Odstawić do wyrośnięcia na około pół godziny. Tłuszcz do smażenia rozgrzać w rondlu lub wysokiej patelni. Swoje pączki tym razem smażyłam na smalcu chociaż polecam Plantę - smażone na niej mają jaśniejszy kolor. Pączki smażymy z każdej strony około 2 minuty. Najlepiej przeciąć pierwszego usmażonego pączka i sprawdzić czy taki czas smażenia jest odpowiedni. Pączki wyławiać łyżką cedzakową i odkładać na papierowe ręczniki. Po ostygnięciu posypać cukrem pudem, polać lukrem lub czekoladą - według uznania. Z przepisu wychodzi około 18 pączków.

sobota, 8 listopada 2014

Piernik na skwarkach



Składniki:

60 dag maki pszennej
25 dag stopionego miodu
15 dag zmielonych skwarek wytopionych ze słoniny
20 dag cukru
4 jajka
2 łyżki kakao
10 dag rozdrobnionych orzechów włoskich
10 dag rodzynek
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 przyprawa do piernika
1/2 opakowania przyprawy korzennej

Wykonanie:

W rondelku stopić miód z cukrem. Dodać skwarki, przyprawę do piernika, przyprawę korzenną i kakao. Masę wystudzić i przełożyć do miski. Dodać przesianą mąkę, sodę rozpuszczoną w dwóch łyżkach wody i jajka. Ciasto utrzeć na jednolitą masę. Na koniec dodać orzechy i rodzynki. Będzie maiło dosyć gęstą konsystencję. Odstawić w chłodne miejsce na cztery dni. Dwie podłużne wąskie foremki wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć do nich ciasto. Wyrównać wierzch ciasta. Piec w piekarniku nagrzanym do 175 stopni przez 45 - 50 minut. Po ostygnięciu polać polewą czekoladową.
Piernik w smaku przypomina Katarzynki. Powinien odstać z dwa dni do zmięknięcia. Pierwszy raz użyłam sztucznego miodu gdyż zużyłam cały prawdziwy do innych ciast. Pierniki jednak najlepsze są na prawdziwym miodzie.

sobota, 1 listopada 2014

Orzechowiec na miodzie




Składniki na ciasto:

1/2 kg maki
25 dag margaryny do pieczenia
1 szklanka cukru
2 jajka
1 i 1/2 łyżeczki sody
3 łyżki mleka
3 łyżki roztopionego miodu

Składniki na orzechowy wierzch ciasta:

30 dag wyłuskanych włoskich orzechów
10 dag margaryny
10 dag cukru
3 łyżki miodu

Składniki na masę:

3/4 litra mleka
2 budynie śmietankowe
1/2 szklanki cukru
1 kostka margaryny Kasia

Wykonanie :

Z podanych składników zagnieść ciasto. Podzielić na 2 równe części. Blaszkę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia. Połowę ciasta wyłożyć do blaszki i piec przez 20 minut w temperaturze 175 stopni a następnie ostudzić. Przygotować orzechy na wierzch drugiego ciasta. Margarynę , cukier i miód rozpuścić w rondelku. Dodać orzechy i mieszając podgrzewać przez dwie minuty. Blaszkę do pieczenia ciasta wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć do niej ciasto i rozłożyć na nim gorące orzechy. Upiec tak jak pierwszy placek i odstawić do ostygnięcia. W tym czasie przygotować masę do przełożenia ciasta. 1/2 litra mleka zagotować z cukrem. W pozostałej części mleka rozrobić budynie. Wlać do gotującego się mleka i mieszać aż zgęstnieje. Do gotującej się masy dodać kostkę margaryny Kasia i mieszać do połączenia się składników. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia, umieścić w miej placek bez orzechów i wylać na niego gorącą masę budyniową. Przykryć ciastem z orzechami i lekko docisnąć. Aby cisto dobrze zmiękło po ostygnięciu powinno odstać 2 dni. Pierwszy dzień w lodówce a drugi w chłodnym miejscu.